Zacznij pomagać z Bestomed!
Darmowa dostawa już od 300 zł! Darmowa dostawa
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28
Artykuły
TOP 5 produktów na kleszcze u zwierząt

Kleszcze są bardzo niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Przenoszą babeszjozę. Jeżeli zwierzę zostanie ugryzione przez zainfekowanego kleszcza, to może być to dla niego śmiertelne. Konieczna jest wtedy jak najszybsza pomoc lekarska

Blog chmura tagów
Choroby układu moczowego u kotów – przyczyny, diagnostyka oraz leczenie 0

Choroby układu moczowego u kotów – przyczyny, diagnostyka oraz leczenie

Właściciele kotów często pojawiają się w gabinetach weterynaryjnych w celu zgłoszenia objawów choroby układu moczowego u ich pupili. Niestety, taka sytuacja nie powinna być zaskakująca dla lekarzy weterynarii. Wszelkie badania pokazują bowiem, że schorzenia tego typu występują u kotów naprawdę często. Powszechny charakter takich problemów stał się zresztą powodem do zaawansowanych badań nad ich występowaniem. Dzięki temu naukowcom udało się ustalić, jakie czynniki mogą zwiększać ryzyko pojawienia się takich chorób. W tym artykule pokrótce opiszemy wspomniane czynniki ryzyka. Poza tym zwrócimy również uwagę na proces diagnostyki chorób w obrębie układu moczowego u kotów. Dodatkowo przedstawimy najnowsze metody leczenia oraz suplementacji weterynaryjnej, która może być pomocna w przypadku takich schorzeń. Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu.

 

Jakie mogą być przyczyny problemów z układem moczowym u kotów?

 

Kompleksowe leczenie choroby może przynieść efekty tylko pod warunkiem zdiagnozowania jej przyczyny. Nie inaczej jest w przypadku schorzeń układu moczowego u kotów. Do tej pory badacze wyróżnili kilka ważnych czynników, które mogą odgrywać mniejszą lub większą rolę w powstaniu tego typu problemów.

 

Na co więc warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim trzeba wspomnieć o tym, że w niektórych przypadkach schorzenia układu moczowego u kotów mogą mieć podłoże psychosomatyczne. Aby być jeszcze dokładniejszym, badacze podejrzewają, że istotną rolę odgrywa tutaj stres. Oczywiście każdy kot może inaczej reagować na czynniki zewnętrzne. Toteż potencjalnych źródeł stresu można upatrywać w różnych kwestiach. Na pewno dla wielu kotów będzie to między innymi fakt stałego przebywania we wnętrzu domu/mieszkania (koty „niewychodzące”). Innym często wskazywanym źródłem stresu może być również obecność innych kotów lub zwierząt. Niestety, zdarzają się także sytuacje, w których samodzielne ustalenie przyczyn stresu jest naprawdę trudne. W takich przypadkach dużym wsparciem może okazać się pomoc behawiorysty.

 

Indywidualne usposobienie kota oraz czynniki stresowe to nie jedyne ważne aspekty. Badacze skierowali bowiem swoją uwagę również na wiek oraz płeć zwierzęcia. Jeśli chodzi o wiek, różne problemy z układem moczowym pojawiają się zazwyczaj jeszcze w pierwszej dekadzie życia. Co więcej, takie schorzenia częściej dotykają kocury, zwłaszcza te po przebytej kastracji.

 

Niestety, patogeneza niektórych schorzeń tego typu nie została dokładnie poznana. Dlatego też problemem diagnozowanym u wielu kotów jest tzw. FIC.

 

FIC – Feline Idiopatic Cystitis, czyli idiopatyczne zapalenie pęcherza

 

Powyższe zdanie doskonale opisuje charakterystykę schorzenia, które w anglojęzycznej literaturze jest określane jako Feline Idiopatic Cystitis (FIS). Po polsku oznacza to po prostu idiopatyczne zapalenie pęcherza moczowego. Jak sama nazwa wskazuje, jest to idiopatyczne, czyli samoistne schorzenie, a zatem lekarze nie są w stanie ustalić dokładnej przyczyny tej dolegliwości.

 

Idiopatyczne zapalenie pęcherza jest diagnozowane przede wszystkim na podstawie wywiadu weterynaryjnego. Jeśli jednak towarzyszą mu inne dolegliwości (np. kamica nerkowa), prowadzący lekarz weterynarii może zlecić dodatkowe badania. Poza badaniem palpacyjnym może to być RTG lub inne badanie radiologiczne oraz badania laboratoryjne (krwi i moczu).

 

Co ciekawe, kiedyś uważano, że w przypadku zwierząt, podobnie jak u ludzi, takie zapalenie musi mieć podłoże bakteryjne. Jednak lata dokładniejszych badań doprowadziły badaczy do zupełnie odmiennych wniosków. Okazało się bowiem, iż same infekcje bakteryjne stanowią dość rzadką przyczynę występowania opisanych problemów. Tym samym w przypadku FIC należy mówić raczej o bardziej złożonych przyczynach.

 

FLUTD – Feline Lower Urinary Track Desease, czyli choroba dolnych dróg moczowych

 

FIS oraz inne podobne schorzenia mogą prowadzić do zdiagnozowania FLUTD. Jest to zbiorcze określenie na szereg chorób w obrębie dolnych dróg moczowych. Duże zróżnicowane można tu zaobserwować zarówno pod kątem klinicznym, jak i przez pryzmat występujących objawów. Tymi z kolei mogą być np.:

  • krwiomocz,

  • problemy z oddawaniem moczu lub zwiększona częstotliwość urynacji;

  • ciągłe pocieranie lub lizanie okolicy dróg moczowych;

  • niespokojne zachowanie.

 

Szerokie spektrum objawów sprawia, że FLUTD niesie ze sobą kilka bardzo poważnych zagrożeń zdrowotnych. Najpoważniejszym problemem może być zatkanie pęcherza moczowego, które jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Inne objawy mogą z kolei doprowadzić do cięższego przebiegu kamicy nerkowej i innych podobnych schorzeń.

 

Dla porządku dodamy jeszcze, że w Polsce FLUTD bywa określany jako ISUK. Jest to skrót oznaczający Indywidualny Syndrom Urologiczny Kotów. Pojęcia te są ze sobą tożsame, ponieważ opisują identyczne dolegliwości.

 

Jak wygląda leczenie chorób układu moczowego u kotów?

 

Po wyjaśnieniu najważniejszych kwestii związanych z występowaniem chorób układu moczowego u kotów warto przejść do samego procesu leczenia. Ten z kolei ma charakter złożony, co wynika ze specyfiki wspomnianych schorzeń. Toteż dokładne zalecenia dotyczące przebiegu leczenia podaje lekarz weterynarii po wcześniejszym zebraniu wywiadu oraz przeprowadzeniu niezbędnych badań. Jak więc może wyglądać taka kuracja?

 

Jej pierwszym etapem jest leczenie objawowe, które ma na celu zredukowanie dolegliwości odczuwanych przez zwierzę. W tym celu lekarz weterynarii może zalecić stosowanie leków przeciwzapalnych, rozkurczowych, a w razie konieczności nawet włączenie antybiotykoterapii. Takie działania mają na celu zapewnienie ulgi zwierzęciu oraz uśmierzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. W międzyczasie lekarz weterynarii zleci wykonanie rozszerzonych badań diagnostycznych.

 

Po uzyskaniu klinicznej poprawy pod kątem odczuwanych objawów można przejść do drugiego etapu leczenia. Jest nim szerokie spektrum działań obejmujących zarówno codzienną profilaktykę, jak i unikanie czynników prowadzących do nasilenia objawów chorobowych. Pod tym względem zalecenia lekarzy weterynarii będą różnić się w zależności od sytuacji i indywidualnego przypadku.

 

Przy najbardziej skomplikowanych przypadkach niezbędne może okazać się nawet leczenie operacyjne. Dotyczy to zwłaszcza zatkania przewodu moczowego lub zaawansowanej kamicy nerkowej. W tych przypadkach lekarz weterynarii musi zadbać o szybkie udrożnienie przewodu moczowego lub usunięcie zalegających kamieni nerkowych.

 

Choroby układu moczowego u kotów – profilaktyka

 

Na pewno ogromną rolę w tym procesie odgrywa zmiana codziennych nawyków zwierzęcia. Tutaj można wskazać na kilka ważnych aspektów. Przede wszystkim kot każdego dnia powinien przyjmować odpowiednie ilości płynów, aby jego układ moczowy mógł sprawniej funkcjonować. Warto więc pamiętać o podawaniu pupilowi dużej ilości wody. Jeśli kot niechętnie ją spożywa, można spróbować zachęcić go do tego poprzez stosowanie np. preparatów aromatyzujących. Innym rozwiązaniem będzie podawanie kotu mokrej karmy.

 

Jednak zdecydowanie najważniejszą kwestią jest wyeliminowanie lub ograniczenie czynników wywołujących problemy z układem moczowym. Warto tutaj zwrócić uwagę na wspomniane już czynniki stresogenne, czyli np. obecność innych zwierząt lub brak kontaktu z przyrodą. Niestety, czasami zdiagnozowanie problematycznych czynników może wymagać pomocy ze strony behawiorysty. Trzeba jednak pamiętać, że redukcja stresu w wielu przypadkach zapewnia po prostu najlepsze efekty terapeutyczne.

 

Choroby układu moczowego u kotów – suplementacja

 

O konieczności rozpoczęcia leczenia zawsze decyduje prowadzący lekarz weterynarii. Jednak w przypadku chorób układu moczowego u kotów cenną informacją mogą być opisane wyżej czynniki ryzyka. Jeżeli występują one u naszego pupila, warto zawczasu przemyśleć wdrożenie do jego diety specjalnej suplementacji.

 

Suplementy weterynaryjne zawierają starannie dobrane dawki związków aktywnych, które mogą wspierać funkcjonowanie układu moczowego. Dzięki temu przyjmowanie opisanych suplementów może stać się elementem profilaktyki przed schorzeniami układu moczowego u kotów. Oczywiście decyzję o rozpoczęciu takowej suplementacji warto skonsultować z prowadzącym lekarzem weterynarii.

 

Podczas suplementacji kluczową rolę odgrywają dwa aspekty. Pierwszy z nich to sprawdzony i pełnowartościowy charakter suplementów. Z nim łączy się także drugi aspekt, czyli potrzeba znalezienia sprawdzonego miejsca, w którym można kupić takie preparaty. Dlatego w tym momencie chcielibyśmy przypomnieć o ofercie, jaką przygotował sklep weterynaryjny Bestomed.

 

W naszym sklepie można odnaleźć pełnowartościowe suplementy weterynaryjne, które pochodzą bezpośrednio od producentów. Dzięki temu możemy zaoferować sprawdzone preparaty zarówno właścicielom zwierząt, jak i lekarzom weterynarii oraz osobom prowadzącym kliniki.

 

Jakie suplementy warto polecić w przypadku profilaktyki schorzeń układu moczowego u kotów? Oto kilka propozycji z naszej aktualnej oferty.

 

NefroActiv (Vetfood)

 

Zdecydowanie jednym z najczęściej wybieranych preparatów w kategorii suplementów w tej grupie są kapsułki NefroActiv od firmy Vetfood. Ich największym atutem jest wysoka zawartość składników aktywnych od udowodnionym działaniu.

 

W kapsułkach tych można znaleźć między innymi węglan lantanu. Ten związek chemiczny jest wykorzystywany w celu obniżenia poziomu fosforanów, które mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy układu moczowego. Działanie tego związku jest dodatkowo uzupełniane poprzez obecność chitosanu. Innym atutem kapsułek NefroActiv jest bardzo wysoka zawartość flawonoidów, które ograniczają stężenie mocznika.

 

L-Methiocid Feline (Vetfood)

 

Preparat L-Methiocid Feline od firmy Vetfood to wyjątkowy suplement opracowany w celu przeciwdziałania powstawaniu oraz nawrotom kamieni nerkowych. Może więc być to świetna alternatywa w przypadku tych kotów, które borykają się z problemem nawracającej kamicy.

 

Uroforce (Vetfood)

 

Ostatnią propozycją będzie preparat Uroforce od Vetfood. Jego prozdrowotne działanie, podobnie jak w przypadku kapsułek NefroActiv, wynika z wysokiej zawartości składników aktywnych. Są to między innymi: wapń, witamina D, potas, rzewień, żurawina, chondroityna oraz witamina C.

 

Uroforce to preparat zalecany zwierzętom borykającym się z różnymi problemami w obrębie układu moczowego. Mogą to być między innymi:

  • infekcje dróg moczowych o tendencji do nawracania;

  • czasowa lub przewlekła niewydolność nerek;

  • wszelkie inne choroby w obrębie układu moczowego.

 

Podsumowanie

 

Choroby układu moczowego u kotów nie są rzadką przypadłością. Niestety, lekarze weterynarii dość często diagnozują takie schorzenia, a same statystyki potwierdzają, że mogą one pojawiać się naprawdę u wielu zwierząt. Dlatego tak duże znaczenie ma świadomość oraz wiedza na temat tych schorzeń. W przypadku kotów można przede wszystkim wyróżnić dwie choroby tego typu. Jedną z nich jest idiopatyczne zapalenie pęcherza moczowego, a drugą choroba dolnych dróg moczowych. W obydwu przypadkach ich leczenie obejmuje zarówno kurację farmakologiczną, jak i zmianę nawyków oraz otoczenia. Jest więc to typowy przykład leczenia holistycznego. Dodatkowo w wielu przypadkach korzyści może przynieść również stosowanie określonej suplementacji. Tutaj warto polecić choćby suplementy, takie jak: Uroforce, NefroActiv oraz L-methiocid Feline. Każdy z tych preparatów cechuje się dobroczynnym wpływem na funkcjonowanie układu moczowego. Co jasne, wszystkie opisane preparaty można znaleźć w ofercie sklepu weterynaryjnego Bestomed.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (ORLEN paczka) już od 300,00 zł.

Gdzie działamy i realizujemy nasze usługi

Nasza siedziba znajduje się w Tarnowskich Górach, jednak docieramy z naszymi produktami do każdego miasta w Polsce.

Wysyłamy na terenie całej Polski.

Mapa Polski
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium