Okazuje się, że istnieje coś takiego, jak weterynaryjny pulsoksymetr. Co to takiego? Do czego służy?
Czym jest weterynaryjny pulsoksymetr?
Weterynaryjny pulsoksymetr to medyczne urządzenie, które stworzone jest do pomiaru nasycenia krwi tlenem, a także tętna u zwierząt. Jest to urządzenie nie tylko skierowane do psów, kotów, koni, ale także do bydła, ptaków oraz wielu innych zwierząt. Najprościej mówiąc, jest to diagnostyczne narzędzie w weterynarii, które pomaga lekarzom monitorować, a także oceniać stan zdrowia zwierzaków w związku z poziomem tlenu we krwi.
Tak naprawdę pulsoksymetr działa na zasadzie przepuszczania światła poprzez tkankę, a później pomiaru ilości światła, które zostało wchłonięte przez hemoglobinę w czerwonych krwinkach. Działa w połączeniu z sondą lub z klipsem, które są przykładane bezpośrednio do błony śluzowej, skóry, czy też innego właściwego obszaru zwierzęcia. Wynik jest wyrażany w procentach i wskazuje, ile procent krwinek czerwonych jest tlenem nasyconym. Właściwy poziom wynosi 95 procent lub więcej.
Kiedy przydaje się pulsoksymetr weterynaryjny?
Jest to urządzenie szczególnie przydatne podczas chirurgicznych zabiegów, diagnozowania problemów z oddychaniem, monitorowania stanu pacjenta przy leczeniu, kontroli poziom tleniu zwierząt podczas snu, czy też w stanie krytycznym. Jest to bardzo ważne narzędzie, które pomaga weterynarzom zapewnić właściwą opiekę nad zwierzętami, a także monitorować ich stan zdrowia.
Wybór pulsoksymetrów weterynaryjnych jest na rynku naprawdę szeroki. Jednym z polecanych modeli jest pulsoksymetr Edan VE-H100B. Dzięki niemu można otrzymać precyzyjne i nieinwazyjne pomiary pulsu i SPO2. Urządzenie wyposażone jest w sondę, którą mocuje się do ucha lub palca zwierzaka. Odczytuje natychmiast poziom saturacji tlenu, a także pulsu na podstawie absorbancji światła poprzez tkanki.
Do tego urządzenia wbudowany jest także głośnik, który emituje ton pracy serca. Dzięki temu ułatwione jest wykonanie zabiegu bez jakiejkolwiek asysty. Oczywiście urządzenia te są obsługiwane tylko i wyłącznie przez wykwalifikowanych weterynarzy.