Zacznij pomagać z Bestomed!
Darmowa dostawa już od 300 zł! Darmowa dostawa
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Artykuły
TOP 5 produktów na kleszcze u zwierząt

Kleszcze są bardzo niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Przenoszą babeszjozę. Jeżeli zwierzę zostanie ugryzione przez zainfekowanego kleszcza, to może być to dla niego śmiertelne. Konieczna jest wtedy jak najszybsza pomoc lekarska

Blog chmura tagów
Zakłaczenie u zwierząt – na czym polega i jak mu zapobiegać? 0

Zakłaczenie u zwierząt – na czym polega i jak mu zapobiegać?


Problemy z pracą układu pokarmowego u zwierząt są dosyć powszechną dolegliwością. Kłopoty tego typu mogą wywoływać różne objawy – począwszy od zaparć i biegunek, skończywszy nawet na zapaleniu jelit. W przypadku kotów i gryzoni problemy żołądkowe mogą mieć jednak bardzo specyficzną przyczynę, którą będzie zakłaczenie. Jest to powszechny, ale niestety bardzo poważny problem, który może stać się źródłem wielu niebezpiecznych powikłań. Toteż właściciele zwierząt powinni wiedzieć, czym jest zakłaczenie i w jaki sposób można mu zapobiegać. To zagadnienie będzie tematem niniejszego tekstu, dlatego już teraz zachęcamy do jego lektury.

 

Czym jest zakłaczenie i jak do niego dochodzi?


Zacznijmy od wyjaśnienia najważniejszej kwestii, czyli tego, czym w ogóle jest zakłaczenie. Otóż jest to częściowa lub całkowita niedrożność przewodu pokarmowego powstała na skutek nagromadzenia się polibezoarów. Taka definicja może dla wielu osób być niezrozumiała, dlatego teraz dokładnie ją wyjaśnimy.


U kotów lub gryzoni w naturalny sposób dochodzi do połykania sierści. Jest to efekt np. higieny, kiedy zwierzę próbuje oczyścić swoją sierść z zabrudzeń lub ciał stałych. Oczywiście robi to przy pomocy pyszczka, przez co sierść zaczyna dostawać się do jamy ustnej, a przez to również do przewodu pokarmowego.


Zazwyczaj nie jest to problem, gdyż sierść w większości przypadków przechodzi przez układ pokarmowy i zostaje wydalona z kałem. Jedyną oznaką jej połknięcia staje się wówczas obecność sierści w odchodach zwierzęcia. Taki stan rzeczy nie powoduje żadnego zagrożenia i nie wymaga interwencji.


Kłopoty zaczynają się jednak wtedy, gdy sierść przestaje swobodnie przechodzić przez układ pokarmowy, ale zaczyna w nim zalegać. Dochodzi wówczas do powstania wspomnianych już polibezoarów, czyli niestrawionych fragmentów sierści, które łączą się z resztkami jedzenia. W wielu przypadkach koty mogą sobie z tym poradzić samodzielnie i zwymiotować przysłowiowy „kłaczek”.


Jednak w tym miejscu pojawiają się dwa problemy. Po pierwsze, nie wszystkie koty będą mogły samodzielnie pozbyć się polibezoarów z przewodu pokarmowego. Wynika to z ich naturalnych cech fizjologicznych. Niektóre zwierzaki po prostu nie mogą tego zrobić. Po drugie, problem zakłaczenia jest równie poważny w przypadku gryzoni, u których polibezoary tworzą się dość często.

 

Jakie objawy daje zakłaczenie – na co należy zwracać uwagę?


Jeden z problemów związanych z zakłaczeniem jest fakt, że jego początkowe objawy są bardzo niepozorne. Przez to naprawdę łatwo można je przeoczyć. Początkowo zwierzak może mieć pewne problemy z wypróżnianiem się i trawieniem pokarmu. Jednak w pierwszej fazie są one jeszcze na tyle łagodne, że właściciel zwierzaka wcale nie musi zwracać na nie uwagi.


Wszystkie opisane dolegliwości zaczynają stawać się coraz intensywniejsze wraz ze wzrostem ilości polibezoarów zgromadzonych w układzie pokarmowych. Zwierzę zaczyna wtedy cierpieć na zaparcia oraz wymioty (w tym tzw. puste wymioty, czyli bez zwracania treści żołądkowej). Już w tym momencie właściciel powinien zwrócić uwagę na niepokojące objawy pupila i skonsultować je z lekarzem weterynarii. W przeciwnym razie takie dolegliwości mogą stać się na tyle poważne, iż zaczną zagrażać życiu zwierzaka!


Przewlekłe zaburzenia w pracy układu pokarmowego mogą wywołać zapalenie jelit, a z czasem nawet niedoczynność wątroby lub nerek. Wszystkie opisane dolegliwości są już bezpośrednim stanem zagrożenia życia. Dlatego nie wolno czekać do momentu, kiedy pojawią się takie objawy. Już przy zaobserwowaniu pierwszych symptomów, które mogą świadczyć o zakłaczeniu, należy udać się do lekarza weterynarii.

 

Leczenie i prewencja zakłaczenia – jakie są aktualne wytyczne?

Gdy do lekarza weterynarii trafia kot lub gryzoń z podejrzeniem zakłaczenia, lekarz musi najpierw zdiagnozować problem. Tutaj pomocne może być badanie palpacyjne albo obrazowe (najczęściej USG). Jeżeli potwierdzi ono podejrzenia dotyczące zakłaczenia, lekarz może zalecić wdrożenie leczenia i późniejszej profilaktyki.


Podstawowy schemat leczenia zakłada podawanie zwierzęciu leków rozkurczowych oraz tzw. środków poślizgowych, które mają ułatwić wydalanie polibezoarów. W nieco poważniejszych sytuacjach lekarz weterynarii może również zalecić stosowanie silnych leków pobudzających perystaltykę. Z kolei w sytuacji zagrożenia życia niezbędne może być nawet przeprowadzenie zabiegu laparomii. Polega on na chirurgicznym oczyszczeniu przewodu pokarmowego oraz usunięciu z niego zalegających polibezoarów.


Jak widać, zakłaczenie może być naprawdę groźne. Dlatego też po raz kolejny trzeba przypomnieć starą maksymę o tym, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Co jasne, trudno oczekiwać, aby koty i gryzonie przestały połykać własną sierść. Jednak można podjąć pewne kroki, aby w ich przewodzie pokarmowym nie tworzyły się polibezoary. Tutaj ważną wskazówką będzie przestrzeganie zaleceń dietetycznych od lekarza weterynarii oraz dbanie o dobre nawodnienie zwierzęcia.


Innym elementem profilaktyki może być stosowanie suplementów, czyli specjalnych preparatów żywieniowych dla zwierząt. W ofercie Bestomed widnieją środki mające zapobiegać zakłaczeniu u gryzoni i kotów. Jakie preparaty tego typu zasługują więc na uwagę?

 

Syrop odkłaczający Dr Ziętek – idealny dla gryzoni


Wielu właścicieli gryzoni na pewno zna firmę Dr Ziętek. Wynika to z faktu, że jest to najbardziej znany oraz ceniony producent specjalnych produktów przeznaczenia żywieniowego dla gryzoni. W jego ofercie znajdują się między innymi karmy ratunkowe oraz specjalne suplementy. Jednakże nas w kontekście opisywanego zagadnienia najbardziej interesuje inny produkt, a konkretniej syrop odkłaczający Dr Ziętek.


Skład tego preparatu opiera się na oleistych składnikach, które odpowiadają za rozbijanie polibezoarów zalegających w przewodzie pokarmowym. Dzięki temu gryzoń będzie w stanie łatwiej wydalić niestrawioną sierść i resztki pożywienia. To zaś powinno pomóc w łagodzeniu odczuwanych dolegliwości oraz chronić przed ich nawrotem.


Co ważne, syrop odkłaczający Dr Ziętek to produkt w stu procentach naturalny. Postawienie na naturalne składniki sprawia, że to preparat bezpieczny dla zwierząt. Syrop odkłaczający Dr Ziętek jest przeznaczony głównie dla fretek oraz gryzoni narażonych na zakłaczenie. Jego działanie będzie szczególnie przydatne dla tych zwierząt, które mają skłonności do powracającego problemu zakłaczenia.


Jeżeli chodzi o dawkowanie tego preparatu, zalecenia producenta w tej kwestii są następujące:

  • przy stosowaniu profilaktycznym należy podawać 1-2 ml preparatu na kilogram masy ciała przez co najmniej 3 dni;

  • przy stosowaniu leczniczym taką dawkę należy podawać dwa razy dziennie (łącznie 2-4 ml na kg masy ciała) przez 3 dni.


Oczywiście przed rozpoczęciem stosowania produktu należy skonsultować się z prowadzącym lekarzem weterynarii.

Tu znajdziesz ten produkt na naszym sklepie: Syrop odkłaczający Dr. Ziętek

 

Pasta odkłaczająca Bezo-Pet dla kotów – karma uzupełniająca


Na podobnej zasadzie działa również pasta odkłaczająca Bezo-Pet, która jest przeznaczona dla kotów. Ma ona formę tzw. karmy uzupełniającej, co oznacza, że można ją stosować okazjonalnie lub rutynowo.


Skład tej pasty także opiera się na bazie starannie dobranej mieszanki składników oleistych, takich jak: słód, olej sojowy, melasa z trzciny cukrowej oraz olej z ryb. Mają one pomóc w rozbijaniu i wydalaniu polibezoarów z przewodu pokarmowego. Specyfika tej pasty sprawia, że będzie ona doskonałym wyborem w przypadku kotów długowłosych, które są szczególnie narażone na zakłaczenie.


Co ważne, doraźne stosowanie pasty pomaga w pozbyciu się polibezoarów. Jednak przy regularnym podawaniu jej pupilowi można liczyć także na inne korzyści. Składniki zawarte w paście mogą bowiem wykazywać działanie ochronne na błonę śluzową żołądka i poprawiać perystaltykę.


Sposób podawania karmy zależy głównie od preferencji zwierzaka. Jeśli podawanie pasty doustnie nie stanowi kłopotu, można wybrać taką metodę. Alternatywnym rozwiązaniem będzie stosowanie pasty wraz z pożywieniem lub rozpuszczanie jej w wodzie.


Schemat dawkowania jest następujący:

  • profilaktycznie – 1 łyżeczka preparatu (około 5-6 g) podawana 2-3 razy w tygodniu;

  • wspomagająco w dolegliwościach spowodowanych polibezoarami – 1 łyżeczka dziennie.

Tu znajdziesz ten produkt na naszym sklepie: Bezo-Pet pasta odkłaczająca 120 ml

 

 

Podsumowanie


Zakłaczenie bez wątpienia jest poważnym problemem, który może dotknąć naprawdę wiele różnych zwierząt. Co gorsza, szybkie rozpoznanie pierwszych dolegliwości zdrowotnych jest dość trudne. Z tego względu dużo lepszym rozwiązaniem jest profilaktyka mogąca uchronić przed powstawaniem polibezoarów. Jej podstawą będą przestrzeganie zaleceń dietetycznych oraz dbanie o regularne nawadnianie zwierzaka. Poza tym właściciele kotów lub gryzoni mogą podawać swoim pupilom określone suplementy. W przypadku gryzoni doskonałym rozwiązaniem będzie syrop odkłaczający Dr Ziętek. Natomiast właścicielom kotów można zarekomendować pastę Bezo-Pet. Oczywiście obydwa opisane produkty są dostępne w sklepie Bestomed. Przypominamy jednak, że stosowanie wszelkich środków tego typu należy najpierw skonsultować z lekarzem weterynarii!


Zachęcamy także do bliższego zapoznania się z innymi środkami przeznaczenia żywieniowego dla zwierząt, które można znaleźć w ofercie sklepu Bestomed.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (ORLEN paczka) już od 300,00 zł.

Gdzie działamy i realizujemy nasze usługi

Nasza siedziba znajduje się w Tarnowskich Górach, jednak docieramy z naszymi produktami do każdego miasta w Polsce.

Wysyłamy na terenie całej Polski.

Mapa Polski
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium