Zacznij pomagać z Bestomed!
Darmowa dostawa już od 300 zł! Darmowa dostawa
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Artykuły
TOP 5 produktów na kleszcze u zwierząt

Kleszcze są bardzo niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Przenoszą babeszjozę. Jeżeli zwierzę zostanie ugryzione przez zainfekowanego kleszcza, to może być to dla niego śmiertelne. Konieczna jest wtedy jak najszybsza pomoc lekarska

Blog chmura tagów
Poradnik jak zająć się psem po kastracji - Jakie zalecenia powinien otrzymać właściciel zwierzęcia? 0

Poradnik jak zająć się psem po kastracji - Jakie zalecenia powinien otrzymać właściciel zwierzęcia?

 

Kastracja to bardzo popularny zabieg weterynaryjny i niezwykle ważne zagadnienie, związane z profilaktyką zdrowotną zwierzęcia. Celem takiej operacji jest oczywiście pozbawienie naszego czworonoga płodności i jak się okazuje, może mieć to na niego wręcz prozdrowotny wpływ. Najczęściej jest to dość rutynowy zabieg, który nie wiąże się z dużym ryzykiem powikłań. Kluczowa jest tu zaś opieka nad zwierzęciem, która leży już po stronie jego opiekuna.

 

W tym artykule dowiesz się, jakie zalecenia i informacje powinien otrzymać właściciel psa po kastracji, aby mógł jak najlepiej zająć się nim w tym trudnym dla niego czasie rekonwalescencji.

 

Jak powinno się przygotować psa do kastracji?

 

Sam proces przygotowania przed zabiegiem gra tutaj bardzo kluczową rolę i wymaga starannego planowania. Przed zabiegiem należy przeprowadzić szczegółową wizję kontrolną, gdzie zostanie oceniony stan zdrowia psa, omówione etapy działania i finalnie zgoda na zabieg.

 

W przypadku psów młodszych warto taką wizytę poprzedzić morfologią i biochemią, zaś w przypadku starszych przeprowadzić badania adekwatne do stanu zdrowia psa, np. badanie serca. W przypadku młodych suk, będących jeszcze przed pierwszą cieczką, warto wykonać cytologię z pochwy. Oczywistym jest, że pies powinien posiadać wszystkie szczepienia obowiązkowe wraz z odrobaczaniem.

 

Na wizycie kontrolnej powinna zapaść decyzja dotycząca podawanego znieczulenia, czy będzie to znieczulenie dożylne, czy wziewne. Często aspekt ten wpływa na końcową cenę operacji, włącznie z wagą czworonoga. Delikatniejszą formą jest oczywiście znieczulenie wziewne, jednak wymaga ono intubacji. Intubacji nie wymaga zaś znieczulenie podawane dożylnie, jest ono także częściej wybierane. Po zabiegu pies otrzymuje antybiotyk i przeciwbólowe preparaty weterynaryjne, które uśmierzą ból rany.

 

Przed zabiegiem pies powinien być na czczo. Ostatni posiłek jest często zalecany 8 lub 12 godzin przed planowaną operacją. Tyczy się to również picia wody, która nie powinna być już podawana na 3 godziny przed zabiegiem.

 

Warto nadmienić właścicielowi psa, że może zainwestować w kołnierz dmuchany, który będzie dla zwierzęcia dużo wygodniejszy niż ten plastikowy, który otrzymuje po operacji.

 

Jak powinna wyglądać pierwsza doba po kastracji psa?

 

Pierwsza doba po zabiegu jest bardzo ważna zarówno dla psa, jak i właściciela. Warto zarekomendować właścicielowi wzięcie jednego lub dwóch dni wolnych, w celu zapewnienia psu odpowiedniej opieki pozabiegowej. Zwierzę po zabiegu jest mocno zdezorientowane i oszołomione, dlatego należy zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa. Wybudzanie po zabiegu zajmuje ok. 2 godzin, a po pełnym wybudzeniu pies może już wrócić do domu. Tutaj główną rolę zagra wsparcie właściciela, aby zwierzę miało zagwarantowany komfort psychiczny.

 

Po wydaniu właścicielowi psa leku przeciwbólowego, należy poinformować go o prawidłowemu podawaniu go psu. W razie późniejszych dolegliwości bólowych, można zaproponować podawanie małej dawki pyralginy, która złagodzi cierpienie zwierzęcia.

 

Należy oczywiście odradzić jedzenie i picie w pierwszym dniu po zabiegu, a dzień po zalecić jedynie lekkostrawne posiłki. Niezastosowanie się do zaleceń lekarza może skończyć się wymiotami. Spacery po dworzu powinno ograniczyć się do niezbędnego minimum.

 

Na jakie niepokojące objawy po kastracji powinien zwrócić uwagę właściciel?

 

Niestety, ale każdy zabieg może nieść ze sobą większe lub mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia niepokojących objawów, które będą wymagały interwencji weterynaryjnej. Przed jakimi objawami należy przestrzec właściciela?

 

  • Wymioty

  • Krwawienie

  • Sączenie się z rany i wszelkie wycieki

  • Brak apetytu, który występuje dłużej niż dwa dni

  • Utrzymujące się i wyraźnie złe samopoczucie psa

  • Obecność obrzęku w okolicy miejsca operacji

  • Problemy z oddychaniem

 

Są to objawy, których absolutnie nie wolno lekceważyć, a reagować najszybciej jak się da. Należy uczulić właściciela, aby pilnował dezynfekcji, podawania leków. Konieczne jest oczywiście regularne doglądanie rany, aby w razie jakichkolwiek zmian, szybko zawieźć zwierzaka do lekarza.

 

Rana po kastracji - jak ją pielęgnować?

 

Rekonwalescencja psa po kastracji w większości przypadków przebiega jak najbardziej bezproblemowo. Jedyna rzecz, którą właściciel musi pilnować to rana pozabiegowa. Pies zapewne będzie się dwoić i troić, byle dosięgnąć do rany, a taka gimnastyka może zakończyć się rozerwaniem szwów, przez co będzie wymagana kolejna wizyta u weterynarza. Należy uczulić tutaj właściciela, aby w miarę możliwości pilnował zwierzaka, aby nie dopuścić do takiego incydentu.

 

Jeśli chodzi o samą pielęgnację rany po kastracji, wystarczy zdezynfekować ją przynajmniej raz dziennie, można zalecić tutaj użycie np. Octeniseptu. Absolutnie ważna jest obserwacja rany i szybka reakcja na wszelkie wycieki, bądź stany zapalne. Zdrowie psa jest tutaj najważniejsze, dlatego tego typu zmiany powinny być natychmiast skontrolowane przez weterynarza.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (ORLEN paczka) już od 300,00 zł.

Gdzie działamy i realizujemy nasze usługi

Nasza siedziba znajduje się w Tarnowskich Górach, jednak docieramy z naszymi produktami do każdego miasta w Polsce.

Wysyłamy na terenie całej Polski.

Mapa Polski
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium