
Jest to w zasadzie atrybut każdego weterynarza oraz pracownika służby zdrowia. Czym są rękawice weterynaryjne? Kiedy się ich używa? Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.
Czym są rękawice weterynaryjne?
Rękawice weterynaryjne są tak naprawdę rękawicami ochronnymi, które są noszone przez weterynarzy, a także przez personal medyczny przy zabiegach i procedurach związanych z opieką nad zwierzakami. Są niezwykle ważnym elementem środkiem ochrony osobistej w praktyce weterynaryjnej.
Jakie funkcje pełnią rękawice weterynaryjne?
Na pewno funkcją najważniejszą jest ochrona personelu medycznego. Rękawice chronią przed kontaktem bezpośrednim z tkankami, cieczami lub też wszelkiego rodzaju zakaźnymi substancjami. Chronią także przed zakażeniem drobnoustrojami chorobotwórczymi jak wirusy, bakterie, a także grzyby.
Rękawice weterynaryjne także pełnią funkcję ochronną przed alergenami. Personel gabinetów weterynaryjnych do czynienia może mieć z pacjentami, którzy wzmagają się z alergiami. Doprowadzić to może do alergicznych reakcji u ludzi. Rękawice pomagają w minimalizacji kontaktu z substancjami potencjalnie uczulającymi. Mowa szczególnie o pyłkach, sierści oraz innych alergenach.
Dzięki rękawicom weterynaryjnym zapobiegamy także przenoszeniu infekcji. Zapewniają przede wszystkim ochronną barierę pomiędzy rękoma personalu a pacjentami. Jest to szczególnie ważne podczas procedur, które wymagają kontaktu bezpośredniego z ciałem zwierzaka.
Warto także dodać, że rękawice weterynaryjne dostępne są w przeróżnych rozmiarach oraz materiałach. Mowa o lateksie, winylu oraz innych. Wybór właściwych rękawic jest zależny od potrzeb indywidualnych, rodzaju zabiegu, alergii na lateks, czy też preferencji użytkownik. Niezmiernie ważne jest to, aby rękawice były stosowane według zasad higieny i bezpieczeństwa.