Zacznij pomagać z Bestomed!
Darmowa dostawa już od 300 zł! Darmowa dostawa
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Artykuły
TOP 5 produktów na kleszcze u zwierząt

Kleszcze są bardzo niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Przenoszą babeszjozę. Jeżeli zwierzę zostanie ugryzione przez zainfekowanego kleszcza, to może być to dla niego śmiertelne. Konieczna jest wtedy jak najszybsza pomoc lekarska

Blog chmura tagów
Diatermia w weterynarii – na czym polega i jakie możliwości zapewnia? 0

Dynamiczny rozwój technologii pojawił się we wszystkich dziedzinach naszego życia. Jednak to właśnie w medycynie oraz weterynarii jest on najważniejszy, ponieważ przekłada się na możliwość skuteczniejszego leczenia pacjentów. Obecnie lekarze weterynarii dysponują coraz szerszym wachlarzem metod terapeutycznych, które mogą poprawić stan zdrowia czworonożnych pacjentów. Jedną z nich jest diatermia, czyli metoda wywodząca się z zabiegów fizykoterapii. Na czym ona polega i dlaczego może być z powodzeniem stosowana w przypadku weterynarii? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w naszym tekście. Dlatego serdecznie zapraszamy do lektury tego artykułu.

 

Diatermia – co to za zabieg i na czym polega?

 

Każdy taki tekst trzeba zacząć od krótkiego wyjaśnienia. Diatermia to jeden z nowoczesnych zabiegów fizykoterapii, który polega na wykorzystaniu fal elektromagnetycznych do leczenia pacjentów. Oczywiście sam pomysł wykorzystywania takich fal nie jest niczym nowym. Już od lat w medycynie takie fale są stosowane do leczenia rozmaitych dolegliwości. Jednak diatermia działa na zupełnie innych zasadach i dlatego jest tak unikalna.

 

W przypadku tego zabiegu fale elektromagnetyczne są używane w celu wywołania procesów termicznych w określonych tkankach. Z tego względu diatermia należy do grupy metod opierających się na leczeniu ciepłem.

 

Nie jest żadną tajemnicą to, że ciepło potrafi mieć zbawienny wpływ na organizmy ludzi oraz zwierząt. Komfort termiczny jest niezbędny do prawidłowego przebiegu licznych procesów metabolicznych oraz pełnej regeneracji organizmu.

 

Jednak wszystkie dotychczasowe metody leczenia ciepłem opierały się na zewnętrznym ogrzewaniu poszczególnych partii ciała. Natomiast diatermia działa inaczej, ponieważ fale elektromagnetyczne pozwalają na wywołanie reakcji we wnętrzu komórek. Dlatego jest to metoda bardziej precyzyjna, która pozwala na ukierunkowane działanie.

 

Jak działa diatermia?

 

Podczas zabiegów diatermii kluczowe znaczenie ma wykorzystywana aparatura. To ona odpowiada za generowanie pola elektromagnetycznego, a także za ukierunkowanie fal bezpośrednio na dane komórki. Podczas takiego zabiegu istotne jest używanie krótkich fal o stosunkowo wysokiej częstotliwości. Dokładny dobór parametrów zależy jednak od rodzaju zabiegu oraz tego, jakie efekty terapeutyczne chcemy uzyskać.

 

Jak więc wygląda sam zabieg? W pierwszej kolejności lekarz lub fizjoterapeuta konfiguruje pracę urządzenia, aby uzyskać określone parametry w zakresie fal magnetycznych. Następnie urządzenie jest kierowane na konkretną partię ciała, aby uzyskać celowany efekt terapeutyczny. Sam zabieg nie trwa z reguły dłużej niż 15-25 minut.

 

Jakie korzyści zapewnia diatermia?

 

Oczywiście wszystkie zabiegi z zakresu fizykoterapii mają zapewnić możliwość uzyskania bardzo konkretnych efektów terapeutycznych. We wcześniejszym akapicie zaznaczyliśmy, że ciepło jest na ogół naprawdę korzystne dla tkanek ludzi i zwierząt. Dlatego teraz warto przyjrzeć się nieco bliżej temu, jakie korzyści można uzyskać dzięki diatermii.

 

Zasadniczo diatermia jest zalecana jako terapia przyspieszająca bardzo szeroko rozumianą rekonwalescencję organizmu. Ma ona bowiem poprawiać ukrwienie i odżywienie tkanek, co prowadzi do ich lepszego funkcjonowania. W wielu przypadkach diatermia może również redukować odczuwane dolegliwości bólowe.

 

Powyższy opis jest krótkim scharakteryzowaniem tego zabiegu. Jednak pełna lista potencjalnych korzyści zdrowotnych jest zdecydowanie dłuższa. Dzięki diatermii można osiągnąć między innymi:

  • poprawę krążenia, ukrwienia i odżywienia konkretnych tkanek;

  • rozluźnienie mięśni w szczególnie spiętych punktach spustowych;

  • działanie relaksujące na ośrodkowy układ nerwowy;

  • przyspieszenie procesów regeneracyjnych w obrębie tkanek;

  • uśmierzenie dolegliwości bólowych;

  • ograniczenie stanów zapalnych w tkankach.

 

Szeroka lista korzyści sprawiła, że diatermia pojawiła się również w weterynarii. Bardzo często jest ona wykorzystywana w roli terapii pomocniczej przy rekonwalescencji.

 

Rodzaje diatermii w weterynarii – najważniejsze różnice

 

Ciepło zapewnia naprawdę szerokie możliwości leczenia. Nic więc dziwnego, że specjaliści z zakresu fizykoterapii postanowili wykorzystać je na różne sposoby. Obecnie zabiegi diatermii można podzielić na kilka kategorii.

 

Pierwszą z nich jest diatermia kondensatorowa. Polega ona wykorzystaniu dwóch nakładek kondensatora, które generują pole elektryczne. Przy jego pomocy można nagrzewać głównie tkanki położone dość płytko. Jest więc to metoda stosowana głównie w celu ogrzewania tkanek skórnych lub tkanki tłuszczowej.

 

Uzyskanie efektu terapeutycznego w obrębie mięśni wymaga już użycia diatermii indukcyjnej. Tutaj główną rolę odgrywa już pole elektromagnetyczne, które wnika zdecydowanie głębiej w struktury ciała. Przy jego pomocy można już ogrzewać również tkankę mięśniową oraz trzewia.

 

Diatermia chirurgiczna w weterynarii – na czym polega?

 

Zupełnie odrębną kategorią zabiegów jest diatermia chirurgiczna. Jak sama nazwa wskazuje, ona nie jest już stricte zabiegiem fizykoterapii, ale pełnoprawną metodą chirurgiczną. Dlaczego taka metoda znalazła swoje zastosowanie?

 

Diatermia chirurgiczna pozwala na wykorzystanie ciepła do cięcia, koagulacji lub po prostu usuwania tkanek. Taka metoda ma jedną podstawową zaletę. Ciepło wywołuje praktycznie natychmiastowy efekt w postaci rozkładu białek i jednocześnie pozwala na zamykanie naczyń krwionośnych. Z tego względu podczas takiego zabiegu nie dochodzi do krwawienia, dzięki czemu rośnie bezpieczeństwo pacjentów.

 

Podstawowym urządzeniem wykorzystywanym w czasie zabiegów diatermii jest elektrokauter lub elektrokoagulator. To on pozwala na generowanie ciepła i ukierunkowanie go na konkretne tkanki. Diatermia chirurgiczna staje się więc dobrą metodą w przypadku trudnych zabiegów, kiedy potrzebna jest wysoka precyzja.

 

Jaki jest potencjał dotyczący stosowania diatermii w weterynarii?

 

Przy opisywaniu takiego potencjału należy rozdzielić stosowanie diatermii jako fizykoterapii oraz diatermii chirurgicznej. Niemniej obydwie te metody zapewniają lekarzom weterynarii cenne możliwości. To właśnie nimi zajmiemy się w tej części tekstu.

 

Jeżeli chodzi o fizykoterapię, diatermia doskonale sprawdzi się w leczeniu różnorodnych dolegliwości kostno-stawowych. Oprócz tego może ona zapewnić korzystny efekt dotyczący terapii zmian w obrębie skóry. Bardzo istotny jest również jej potencjał we wspomaganiu rekonwalescencji po przebytych urazach mięśniowych.

 

Niestety, przeciwwskazaniem do jej stosowania są nowotwory i dlatego tutaj diatermia się nie sprawdzi. Niemniej jednak jej potencjał terapeutyczny jest na tyle szeroki, że warto propagować ją jako metodę leczenia.

 

W przypadku diatermii chirurgicznej sprawa jest bardzo prosta. Taka metoda pozwala na dużo bezpieczniejsze wykonywanie rozmaitych zabiegów chirurgicznych. Ograniczenie krwawienia powoduje znaczący wzrost bezpieczeństwa czworonożnych pacjentów. Dlatego nic dziwnego, że specjalistyczne aparatury tego typu pojawiają się w coraz większej liczbie klinik weterynaryjnych.

 

Podsumowanie

 

Diatermia to nowoczesna metoda fizykoterapii, która po raz kolejny pokazuje, że idea leczenia ciepłem wciąż jest godna uwagi. Jednak trzeba przyznać, że takie zabiegi wnoszą efektywność leczenia na zupełnie nowy poziom. Diatermia nie jest bowiem sposobem na zewnętrzne ogrzanie tkanek, ale na wywołanie procesów termicznych w ich wnętrzu. Dzięki temu efektywność ich działania jest zdecydowanie wyższa. To z kolei otwiera szerokie możliwości przed lekarzami weterynarii. Diatermia może być bowiem wykorzystywana jako pomocnicza metoda leczenia w przypadku wielu dolegliwości kostno-stawowych. Dobrze sprawdzi się ona także jako element rekonwalescencji po przebytych urazach. Nie można również zapominać o diatermii chirurgicznej, która pozwala na bardzo precyzyjne i bezpieczniejsze przeprowadzanie zabiegów. Oczywiście sama diatermia, jak każdy zabieg, posiada swoje ograniczenia. Mimo to jej potencjał jest na tyle duży, że warto propagować wykorzystywanie jej we współczesnej weterynarii.

 

Jednocześnie przypominamy, że sklep weterynaryjny Bestomed oferuje możliwość zakupu sprzętu do przeprowadzania wspomnianych zabiegów. W naszym asortymencie można znaleźć zarówno samą aparaturę, jak i różne akcesoria dodatkowe. Przykładem mogą być kleszcze koagulacyjno-tnące od firmy Eickemeyer. Zapraszamy więc do bliższego poznania naszej aktualnej oferty, a także parametrów poszczególnych produktów takich jak:

- Elektrokauter DIATERMO MB 122

- Elektrokauter DIATERMO MB 160

- Jednostka do elektrochirurgii z ekranem dotykowym

- EickTron jednostka do elektrochirurgii 160 W

- Jednostka do elektrochirurgii EickTron 4.0

dostępnych w sklepie Bestomed.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (ORLEN paczka) już od 300,00 zł.

Gdzie działamy i realizujemy nasze usługi

Nasza siedziba znajduje się w Tarnowskich Górach, jednak docieramy z naszymi produktami do każdego miasta w Polsce.

Wysyłamy na terenie całej Polski.

Mapa Polski
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium