Zacznij pomagać z Bestomed!
Darmowa dostawa już od 300 zł! Darmowa dostawa
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Artykuły
TOP 5 produktów na kleszcze u zwierząt

Kleszcze są bardzo niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Przenoszą babeszjozę. Jeżeli zwierzę zostanie ugryzione przez zainfekowanego kleszcza, to może być to dla niego śmiertelne. Konieczna jest wtedy jak najszybsza pomoc lekarska

Blog chmura tagów
Wpływ kastracji na zdrowie zwierząt 0

Wpływ kastracji na zdrowie zwierząt


Podstawowym argumentem przemawiającym za wykonywaniem kastracji u psów oraz kotów jest ograniczenie ich niekontrolowanego rozrodu. Jednakże właściciele zwierząt często wahają się przed podjęciem takiej decyzji. Ich obawy dotyczą między innymi tego, jak przeprowadzona kastracja wpłynie na zdrowie psa lub kota. Jest to rzeczywiście ważne pytanie, dlatego warto przyjrzeć się tej kwestii nieco bliżej. Co warto wiedzieć o kastracji i jak wpływa ona na zdrowie zwierząt?


Na czym właściwie polega kastracja?


Kastracja to jedno z tych pojęć, które na pozór wydają się oczywiste, ale w praktyce budzą kilka poważnych wątpliwości. Dlatego najpierw należy dokładnie je wyjaśnić. Kastracja jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na usunięciu jąder (u samców) lub jajników wraz z macicą oraz jajowodami (u samic). W efekcie zwierzę staje się bezpłodne i traci zdolność do reprodukcji. Co istotne, kastracji nie należy mylić ze sterylizacją, gdyż są to dwa zupełnie różne zabiegi.


W każdym razie głównym skutkiem kastracji jest utrata zdolności reprodukcyjnych. Głównym, ale nie jedynym. Trzeba bowiem pamiętać o tym, iż gonady nie odpowiadają tylko za rozród. Oprócz tego ich zadaniem jest choćby wytwarzanie hormonów płciowych. Tym samym przeprowadzony zabieg kastracji kompletnie zmienia gospodarkę hormonalną w organizmie zwierzęcia.


Wpływ kastracji na zdrowie – pozytywny i negatywny


Według aktualnych danych kastracja może wywierać zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na zdrowie zwierzęcia. Z tego względu przy podejmowaniu takiej decyzji warto mieć na uwadze wszystkie najważniejsze aspekty. Jakie są najważniejsze zalety oraz wady zabiegu kastracji?


Jeśli chodzi o pozytywne skutki kastracji, jej zdecydowanie największą zaletą jest niemal całkowite zredukowanie ryzyka wystąpienia nowotworów narządów rodnych. Ma to naprawdę ogromne znaczenie, ponieważ dane zgromadzone przez weterynarzy wskazują, że takie nowotwory dotykają nawet kilka procent zwierząt! Ponadto w przypadku samców kastracja może obniżyć ich skłonność do agresji, za którą odpowiada głównie testosteron. Jest to bardzo wskazane np. u psów, które mają pracować z osobami niepełnosprawnymi lub małymi dziećmi.


Z drugiej strony kastracja może również powodować określone problemy. Podstawową kwestią są w tym przypadku wszelkie powikłania pooperacyjne. Co prawda, profesjonalnie wykonany zabieg i dobra opieka po zabiegu minimalizuje ryzyko ich wystąpienia, ale takie ryzyko zawsze istnieje. Po drugie, kastracja powoduje duże zmiany w gospodarce hormonalnej, które mogą wywoływać np. problemy z tarczycą. Istnieją również dowody na to, że po kastracji nieznacznie rośnie ryzyko powstania rzadkich nowotworów. Dlatego ostateczną decyzję o przeprowadzeniu zabiegu warto podjąć po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (ORLEN paczka) już od 300,00 zł.

Gdzie działamy i realizujemy nasze usługi

Nasza siedziba znajduje się w Tarnowskich Górach, jednak docieramy z naszymi produktami do każdego miasta w Polsce.

Wysyłamy na terenie całej Polski.

Mapa Polski
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium