Zacznij pomagać z Bestomed!
Darmowa dostawa już od 300 zł! Darmowa dostawa
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Artykuły
TOP 5 produktów na kleszcze u zwierząt

Kleszcze są bardzo niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Przenoszą babeszjozę. Jeżeli zwierzę zostanie ugryzione przez zainfekowanego kleszcza, to może być to dla niego śmiertelne. Konieczna jest wtedy jak najszybsza pomoc lekarska

Blog chmura tagów
Gastroskopia u psa: wskazania i zalecenia 0

Gastroskopia u psa – kiedy warto ją wykonać?


Gastroskopia to bezpieczne oraz nieinwazyjne badanie polegające na wprowadzeniu do przełyku endoskopu. Jest to specjalne urządzenie z zainstalowaną kamerą, która umożliwia lekarzowi ocenę układu oddechowego i części układu pokarmowego. Takie badanie przez lata wykonywano tylko u ludzi, ale od pewnego czasu gastroskopię można również przeprowadzić u psów. Kiedy warto to zrobić? Jakie są wskazania do wykonania gastroskopii i w jaki sposób przygotować na nią pupila?


Gastroskopia u psa – wskazania do badania


Gastroskopia pozwala na ocenę stanu układu oddechowego i sporej części układu pokarmowego. Z tego względu podstawowym wskazaniem do jej wykonania będą wszelkie przewlekłe zaburzenia pokarmowe. Jeżeli pies od dłuższego czasu ma regularne wymioty i biegunki, gastroskopia może pomóc w ustaleniu przyczyn takich objawów. Przeprowadzenie tego badania pozwoli również na zdiagnozowanie choroby wrzodowej żołądka oraz ewentualnych zmian w układzie pokarmowym.


Co ważne, gastroskopia ma jeszcze jeden istotny atut. Jeśli weterynarz dostrzeże w jej trakcie jakąś niepokojącą narośl, będzie mógł od razu pobrać jej wycinek do badania histopatologicznego. Dzięki temu będzie można dużo szybciej postawić diagnozę. Oczywiście pobieranie takich wycinków oraz sama gastroskopia jest zabiegiem w pełni bezpiecznym dla zwierzęcia. Mimo to każdy weterynarz z pewnością oceni stan zdrowia zwierzęcia przed wystawieniem skierowania na takie badanie.


Gastroskopia u psa – jak przygotować zwierzę do badania?


Choć gastroskopia nie jest badaniem inwazyjnym, trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Ta zasada dotyczy zarówno ludzi, jak i zwierząt. Pod tym względem najważniejszym aspektem będzie zachowanie przynajmniej 24-godzinnego okresu głodówki. W tym czasie zwierzę nie powinno przyjmować żadnego pokarmu. Dodatkowo na około 6-8 godzin przed badaniem nie należy podawać zwierzęciu wody. Dzięki temu przełyk psa powinien być wolny od wszelkich resztek pokarmu, a w żołądku nie będzie zalegać zbyt wiele płynów. To z kolei wpłynie na znacznie lepszą jakość wykonanego badania. Warto więc wziąć sobie do serca wszystkie przedstawione zalecenia.


W przypadku zwierząt gastroskopia zawsze jest przeprowadzana przy zastosowaniu znieczulenia ogólnego. Dlatego też przed wystawieniem skierowania na badanie lekarz powinien sprawdzić stan nerek u psa. Jeśli zwierzę cierpi na problemy z nerkami, przeprowadzenie gastroskopii będzie niemożliwe.


Kolejną ważną kwestią będzie zabranie na badanie całej posiadanej dokumentacji dotyczącej dotychczasowego leczenia. Jest to duże ułatwienie dla lekarza przeprowadzającego badanie. Dzięki takiej dokumentacji lekarz będzie mógł zwrócić szczególną uwagę na konkretne fragmenty układu pokarmowego lub oddechowego. To z kolei ułatwi postawienie odpowiedniej diagnozy.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (ORLEN paczka) już od 300,00 zł.

Gdzie działamy i realizujemy nasze usługi

Nasza siedziba znajduje się w Tarnowskich Górach, jednak docieramy z naszymi produktami do każdego miasta w Polsce.

Wysyłamy na terenie całej Polski.

Mapa Polski
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium