Zacznij pomagać z Bestomed!
Darmowa dostawa już od 300 zł! Darmowa dostawa
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Artykuły
TOP 5 produktów na kleszcze u zwierząt

Kleszcze są bardzo niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Przenoszą babeszjozę. Jeżeli zwierzę zostanie ugryzione przez zainfekowanego kleszcza, to może być to dla niego śmiertelne. Konieczna jest wtedy jak najszybsza pomoc lekarska

Blog chmura tagów
Kiedy należy psa zapisać na EKG? 0
Kiedy należy psa zapisać na EKG?

W tym artykule chcielibyśmy się skupić na EKG weterynaryjnym. Powiedzmy sobie o nim nieco więcej.

Czym jest EKG?

EKG (inaczej elektrokardiografia) jest diagnostycznym badaniem serca. Ma ono za zadanie mierzyć tak zwaną elektryczną aktywność serca. Co więcej, pomaga w identyfikowaniu przeróżnych problemów kardiologicznych u ludzi. Bardzo podobnie jak u ludzi, EKG przydatne może być w pewnych sytuacjach także u psów.

Kiedy przydatne są weterynaryjne aparaty EKG?

Na pewno z psem należy się udać na EKG, gdy ma on nieregularne bicie serca. Jeśli weterynarz rzeczywiście wykryje bicie nieregularne serca przy fizycznym badaniu, to może zlecić EKG po to, aby wykonać dokładniejszą diagnozę i ocenę rodzaju arytmii.

Weterynaryjne aparaty EKG są potrzebne także w przypadku problemów z sercem. Na pewno wówczas pomagają w diagnostyce przeróżnych kardiologicznych problemów u psa. Mowa o chorobach mięśnia sercowego, choroby zastawek, czy też o innych schorzeń serca.

Weterynarz może także zlecić EKG po to, aby monitorować serce pieska podczas leczenia. W ten sposób może dostosować dawki leków.

Badanie to pomocne jest także przy przygotowaniu do zabiegu chirurgicznego. Zanim do zabiegu chirurgicznego w ogóle dojdzie, to należy zapisać psiaka na EKG. Wówczas weterynarz oceni ryzyko związane z ogólnym znieczuleniem.

Badanie serca jest konieczne także przy podejrzewaniu chorób układu oddechowego. Co po niektóre choroby układu oddechowego mogą mieć wpływ na serce. Mowa, chociażby o obturacji chorób płuc. EKG pomaga w wykryciu takowych wpływów.

Czy każdy pies wymaga rutynowego EKG?

Warto zaznaczyć, że nie wszystkie psiaki wymagają rutynowego EKG. Decyzja o przeprowadzeniu badania jest zależna od oznak, jakie prezentuje pies oraz także od sytuacji klinicznej. Jeśli lekarz weterynarii zleci EKG, to niezmiernie ważne jest przestrzeganie jego wszelkich zaleceń, a także zrozumienie konkretnego celu badania.

Musimy pamiętać o tym, że EKG zdecydowanie się różni od EKG ludzkiego. Sama interpretacja wyników jest dla gatunku bardzo specjalistyczna. Weterynarz oceni właściwie wynik EKG i zleci właściwe kroki diagnostyczne, czy też terapeutyczne, oczywiście, jeśli jest to konieczne.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (ORLEN paczka) już od 300,00 zł.

Gdzie działamy i realizujemy nasze usługi

Nasza siedziba znajduje się w Tarnowskich Górach, jednak docieramy z naszymi produktami do każdego miasta w Polsce.

Wysyłamy na terenie całej Polski.

Mapa Polski
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium