
W tym artykule chcielibyśmy się skupić na EKG weterynaryjnym. Powiedzmy sobie o nim nieco więcej.
Czym jest EKG?
EKG (inaczej elektrokardiografia) jest diagnostycznym badaniem serca. Ma ono za zadanie mierzyć tak zwaną elektryczną aktywność serca. Co więcej, pomaga w identyfikowaniu przeróżnych problemów kardiologicznych u ludzi. Bardzo podobnie jak u ludzi, EKG przydatne może być w pewnych sytuacjach także u psów.
Kiedy przydatne są weterynaryjne aparaty EKG?
Na pewno z psem należy się udać na EKG, gdy ma on nieregularne bicie serca. Jeśli weterynarz rzeczywiście wykryje bicie nieregularne serca przy fizycznym badaniu, to może zlecić EKG po to, aby wykonać dokładniejszą diagnozę i ocenę rodzaju arytmii.
Weterynaryjne aparaty EKG są potrzebne także w przypadku problemów z sercem. Na pewno wówczas pomagają w diagnostyce przeróżnych kardiologicznych problemów u psa. Mowa o chorobach mięśnia sercowego, choroby zastawek, czy też o innych schorzeń serca.
Weterynarz może także zlecić EKG po to, aby monitorować serce pieska podczas leczenia. W ten sposób może dostosować dawki leków.
Badanie to pomocne jest także przy przygotowaniu do zabiegu chirurgicznego. Zanim do zabiegu chirurgicznego w ogóle dojdzie, to należy zapisać psiaka na EKG. Wówczas weterynarz oceni ryzyko związane z ogólnym znieczuleniem.
Badanie serca jest konieczne także przy podejrzewaniu chorób układu oddechowego. Co po niektóre choroby układu oddechowego mogą mieć wpływ na serce. Mowa, chociażby o obturacji chorób płuc. EKG pomaga w wykryciu takowych wpływów.
Czy każdy pies wymaga rutynowego EKG?
Warto zaznaczyć, że nie wszystkie psiaki wymagają rutynowego EKG. Decyzja o przeprowadzeniu badania jest zależna od oznak, jakie prezentuje pies oraz także od sytuacji klinicznej. Jeśli lekarz weterynarii zleci EKG, to niezmiernie ważne jest przestrzeganie jego wszelkich zaleceń, a także zrozumienie konkretnego celu badania.
Musimy pamiętać o tym, że EKG zdecydowanie się różni od EKG ludzkiego. Sama interpretacja wyników jest dla gatunku bardzo specjalistyczna. Weterynarz oceni właściwie wynik EKG i zleci właściwe kroki diagnostyczne, czy też terapeutyczne, oczywiście, jeśli jest to konieczne.